Sokmagvas kenyér házilag – recept
Az otthon sült kenyér egy csodálatos dolog. Fantasztikus illat tölti meg a házat, amely meleg, simogató, otthont idéző. Ha szeretnéd megtapasztalni az élményt, adunk hozzá egy receptet, melyből egészséges, tápláló finomságot készíthetsz!
Számomra most jött el a saját kenyér szükségessége, mivel nehézkes beszerezni jelen állapotok között, és boltba sem szívesen megy ilyenkor az ember. Úgyhogy nekiálltam átnézni az itthoni készleteket és recepteket, végül pedig kidolgoztam egy saját verziót, ami könnyen, gyorsan készíthető, nincs vele sok macera, és nagyon finom, ráadásul egészséges! A magoskenyér-függő gyerekeim nagy boldogságára. A kenyérsütés nem nagy kihívás, ha jó receptből dolgozol, és odafigyelsz a részletekre. A sütési idővel nagyon érdemes résen lenni és arra is ügyeljünk, hogy megfelelően legyen kidagasztva a tészta. Ha gyakorlott kenyérsütő vagy, az arányokra odafigyelve az alapokon is változtathatsz. Az én változatom így néz ki:
Hozzávalók:
200 g teljes kiőrlésű liszt
90 g zabliszt (házi örlésű)
40 g búzasikér
150 g magvak (vegyesen, ízlés szerint)
1 tasak élesztő
1 tk cukor
2 tk só
3 dl langyos víz
Elkészítés:
1. A száraz hozzávalókat tegyük egy nagy tálba (vagy a dagasztógép edényébe) és alaposan keverjük át, szellőztessük meg. A zablisztet én magam csináltam kávédarálóval zabpehelyből, emiatt nem kell a bioboltig szaladni 🙂 Az én magvaim napraforgó-, chia-, lenmag, mandula és zabpehely voltak, de bármilyet választhatsz amit szerettek. Ínyencek megpiríthatják a magvakat a tésztába keverés előtt egy pici oliva-, vagy kókuszolajon.
2. Ha alaposan átkevertük a szárazanyagokat, hozzáadhatjuk a vizet. Kezdők apránként tegyék, akik gyakorlottak, vagy géppel dolgoznak, nyugodtan belezúdíthatják egyben is.
3. Dagasszuk ki jól a tésztát, kézzel a legjobb, hiszen így érezzük hogyan viselkedik a tésztánk, túl száraz, túl ragadós, vagy pont jó. Géppel egyszerűbb a helyzet, ez esetben arra ügyeljünk hogy hagyjuk menni még a gépet egy kicsit, amikor már összeállt a tészta. Amikor kész, terítsük le egy konyharuhával és tegyük meleg helyre, radiátorra, meleg sütő környékére. A tasakos élesztő sajátja, hogy valóban meleg kell neki, amikor a friss élesztő már rég kifutna az edényből, ő még meg sem moccan. A férjem vészhelyzeti trükkje, hogy enged a kádba 3 centi forró vizet, és a felfordított felmosóvödröt beleállítva, annak tetejére odateszi a tésztát. Én elvagyok a 40-50 fokra melegített sütővel is 🙂
4. Ha megkelt (akár egy óra alatt is, megfelelő környezetben) gyúrjuk át, egy enyhén kikent formába tegyük bele és hagyjuk újfent megdagadni. Ha szépen megkelt újra, mehet a sütőbe, 180-200 fokon, egy órára, de előbb ne feledjük megkenni vízzel a tetejét! Én első alkalommal ezt a lépést kihagytam és kissé kemény, száraz lett a héja.
5. A kész kenyér egy tömör – a sokmagvasra jellemző állagú – laktató dolog lesz, késsel és géppel is jól szelhető, magában kicsit nyögvenyelő, de vajjal, feltéttel isteni. Egészséges és tovább tart, mivel ebből kevesebbet kell megenni a jóllakottsághoz, mint fehér kenyérből, ezért spórolásnak is hasznos. Ha meghűlt, érdemes felszeletelni, és – ha van lehetőség – betenni a fagyasztóba. Kenyérpirítóban percek alatt frissé varázsolhatjuk tálaláskor 🙂
Jó sütést, jó étvágyat!
2 hozzászólás
Visszajelzés:
Visszajelzés: