Házi kifli – ha nincs időd boltba menni
március 15, 2020
Frissen sült péksütemény illata a konyhádban…vágyálom, mely nincs is olyan messze mint hinnéd 🙂 Minden helyzetben jól jöhet, ha hirtelen nincs mit az asztalra tenni, és pillanatok alatt elkészül az egészséges házi kifli!
Az én sztorim is úgy kezdődött mint bárki másé: Reggel felkeltünk és … a fenébe, tegnap elfelejtettem kenyeret hozni és zsemle sincs…mit tehet az ember lánya? Felfekszik a netre, hátha ráakad valami izalmasra. Sok recept közt kutakodtam, sok kudarc és káromkodás tarkította a viszonyom a kiflirecepttel, melyet végül sok idő (és még több kőkemény péksüti legyártása után) sikerült tökéletesíteni. Finom, egészséges, hamar elkészül és elronthatatlan! Készítsd el Te is!
Hozzávalók:
- 340 g sima liszt (vagy 300 g teljes kiőrlésű, ez esetben tegyél hozzá 40 g búzasikért is!)
- 230 ml langyos tej (ez lehet mandulatej is, ha diétásan készíted)
- 25 g olvasztott zsiradék (tökmindegy mi, vaj, zsír, margarin, kókuszolaj…)
- 1 zacskó porélesztő (ez kicsit több a szokottnál de így lesz finom a kifli)
- 1 kávéskanál cukor
- 1 kávéskanál só
- opcionális: 1-2 evőkanál lenmag, vagy szezámmag, tökmag, napraforgó, vagy amilyet éppen szeretnél
Elkészítés:
- Ha tényleg SOS kell a kifli, mert a gyermek már épp éhen készül halni, akkor először a sütőt gyújtsd be! Hadd melegedjen, míg készíted a tésztát. Légkeveréses sütőben 170 fok, simában alsó-felső sütéssel 180 fok a megfelelő.
- A szárazanyagot (lisztet, élesztőport, sót, cukrot és a magvakat) tedd egy tálba és keverd össze alaposan fakanállal!
- Add hozzá a választott zsiradékot, ezt is alaposan keverd el. Érdemes előre venni, én egyszer utoljára tettem bele és csak egy csini csillogó bevonatot képezett a tésztalabdacsomon 🙂
- Jöhet a tej, apránként, vagy, ha nagyon profi vagy kelttésztából, egyben is belezúdíthatod. Ezen a ponton én jobban szeretek kézre váltani a kanálról, jobban érzem, mennyire keveredett el a tészta, mennyire levegős. Alaposan dögönyözd, dagaszd át! Akkor jó, ha összeáll egy kis labdává. Ha túlságosan ragaszkodó, egy kis lisztet tegyél hozzá, ha morzsálódik, szétesik, akkor pici tejet. Ha pontosan mértél, egyikre sem lesz szükség 🙂
- Ebből a mennyiségből 8 db, gyerektenyérbe éppen megfelelő kifli lesz. Fogd a labdacsot, és a kilisztezett konyhapulton nyújtsd ki nagyjából kerekre és vágd 8 felé, háromszögekre mint a pizzát. Nekem a kerek sose jön össze, úgyhogy inkább menet közben felvágom és egyenként próbálom meg szabályos háromszögre nyújtani.
- A vékonyra nyújtott háromszögeket a széles végénél (a pizzaszelet széle felől, ahol már nincs feltét) elkezdjük felgöngyölíteni a csúcsa felé. Így kapjuk a jellegzetes, retro kiflialakot. Minél vékonyabbra, csúcsosabbra nyújtod a háromszögeket, annál több tekerés lesz a kiflin.
- Ha kész vagy, egy sütőpapírra, vagy szilikonlapra dobáld be őket egy tepsibe, és már mehetnek is a sütőbe. Kb 16-18 perc alatt megsülnek, a készítés egyetlen sarkalatos pontja, hogy ezt ki kell tapasztalni, hiszen minden sütő más és más tempóban dolgozik.
- Elkészült, csak arra ügyelj, hogy míg meghűl, tartsd vissza a családot az azonnali lerohanástól, el ne csapják a hasukat a forró kiflivel 🙂
Tippek:
- Ha van otthon tésztakészítő, dagasztó, esetleg kenyérsütő géped, nem kell sokáig vacakolni, mehet minden bele azonnal, a gép a többit megoldja.
- Por helyett használhatsz friss élesztőt, ekkor annyit változik a sorrend, hogy a cukrot a langyos tejbe keverd bele, és morzsold hozzá az élesztőt, majd várj egy kicsit, míg megkel (kb 5-10 perc hőfoktól függően). Ha szépen feljött, egy az egyben boríthatod a szárazanyagokra.
- Ha sütés előtt megkened egy kis tejjel, esetleg egy tojás sárgájával, még szép fényesek is lesznek a kiflik.
- Ha a cukor mennyiségét növeled, a végeredmény egy molnárkásabb, nem annyira szalámihoz, sonkához, inkább kakaóhoz és vajhoz kívánkozó, édesebb sütemény lesz (bár az én férjem ezt is képes megenni tormával sonkával húsvétkor). Tapasztald ki, Ti hogyan szeretitek!
- Ennyi cukor mindenképp kell bele, mégpedig az élesztő miatt, mely így hatékonyabban dolgozik. Ha édesebbre szeretnéd azonban, csak az íz miatt már nem muszáj cukrot használnod, lehet eritrit, xilit, vagy bármely édesítő amit kedvelsz.
- Ha épp nem készül senki éhen halni, a kinyújtott és feltekert kifliket tedd a tepsibe, takard le egy konyharuhával, és sütés előtt tedd meleg helyre (radiátor, 50 fokra fűtött sütő stb…) így megkelnek, nagyobbak lesznek és pihekönnyűek!
- A tetejükre mutatóba szórhatsz magvakat, mákot, sórögöket, de édes kifli esetén kristálycukrot is, valóban pékségbeli lesz az élmény 🙂
Jó sütést kívánok, és jó étvágyat!
2 hozzászólás
Visszajelzés:
Visszajelzés: